Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań

Szkoły Podstawowe

Aktualności:

15-01-2025

Zdobywaliśmy szczyty językowe w konkursie Everest!

9 stycznia w lubańskiej Jedynce odbyła się I edycja (zimowa) ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego Everest dla szkół podstawowych. Test pisemny jednokrotnego wyboru składał się z czterech części: słuchania, czytania, gramatyki i słownictwa. Był dedykowany każdej klasie z osobna, więc jego uczestnicy w ciągu 45 minut mierzyli się z rówieśnikami z własnego rocznika. W konkursie wzięło udział 27 naszych uczniów z kl. 3-8. Już teraz z niecierpliwością czekamy na jego wyniki, które zostaną ogłoszone w marcu br. Szkolnym koordynatorem wydarzenia była pani Sylwia Matusiak – nauczycielka języka angielskiego.

15-01-2025

2. i 3. miejsca naszych drużyn w powiecie!

Dnia 14 stycznia, na basenie MOSiR w Lubaniu, odbył się finał powiatowy w pływaniu drużynowym chłopców i dziewcząt – w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. 7-8). Do rywalizacji o medale przystąpiły trzy miejscowe szkoły podstawowe: Dwójka, Czwórka i Jedynka. Podczas zawodów zostały rozegrane sztafety pływackie 6x50 m oraz konkurencje indywidualne (50 m stylem motylkowym, 100 m stylem dowolnym, 100 m stylem klasycznym, 100 m stylem grzbietowym). Sumy wszystkich wyników w drużynowych wyścigach dały lubańskiej Jedynce w kategorii dziewcząt – III miejsce, natomiast chłopcy zajęli II miejsce. Natomiast w wyścigach indywidualnych nasi uczniowie uzyskali następujące miejsca: I – Karolina Markudis (100 m stylem dowolnym) i Wojciech Wergieluk (100 m stylem dowolnym); II – Yuliia Martsypaka (100 m stylem motylkowym), Gracjan Andruchów (50 m stylem motylkowym) i Franciszek Brodawka (100 m stylem klasycznym); III – Julia Janicka (100 m stylem grzbietowym), Karol Krymowski (50 m stylem motylkowym) oraz Szymon Zając (100 m stylem grzbietowym). Serdecznie gratulujemy i dziękujemy bardzo za godne reprezentowanie szkolnych barw.

14-01-2025

O krok od awansu….

Dnia 9 grudnia, w Zgorzelcu (w CSR), odbył się półfinał strefy jeleniogórskiej w piłce koszykowej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. VII-VIII). W zawodach udział wzięły najlepsze drużyny powiatów: zgorzeleckiego – SP Cogito Zgorzelec, lubańskiego – SP1 Lubań, bolesławieckiego – SP4 Bolesławiec oraz mistrzowie miasta Jelenia Góra – SP6 J. Góra. Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Nasz zespół przegrał w pierwszym meczu z rówieśnikami ze Zgorzelca (zdecydowanymi faworytami), by następnie pokonać drużynę „Jedenastki” ze stolicy Karkonoszy, a w ostatnim spotkaniu – decydującym o awansie do finału strefy – minimalnie ulec SP4 12:13. Mecz z teamem z Bolesławca był bardzo zacięty i wyrównany od początku do samego końca, o czym świadczy wynik, który się rozstrzygnął w ostatnich sekundach, gdy piłka po rzucie naszego zawodnika, będąc już na obręczy, niestety, nie wpadła do kosza… Ostatecznie zespół lubańskiej Jedynki zajął trzecie miejsce w zawodach. Chłopcy, na osłodę gratulujemy Wam miejsca na podium oraz dziękujemy za waleczność i wielki hart ducha przez cały turniej!

13-01-2025

Mamy troje finalistów „zDolnego Ślązaka”!

Za nami eliminacje powiatowe konkursów „zDolny Ślązak”, w których uczniowie lubańskiej Jedynki zmagali się z wiedzą z różnych przedmiotów. Niezwykle miło jest nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się już pod koniec lutego, zakwalifikowali się: Montserrat Biza (8c) – biologia (opiekun: p. D. Chędoga), Karolina Markudis (8a) – język angielski (opiekun: p. S. Matusiak) oraz dwukrotnie Paweł Kiełdanowicz (8a) z: języka polskiego (opiekun: p. J. Dziędzioła) i matematyki (opiekun: p. A. Patron). Uczniom oraz ich opiekunom bardzo serdecznie gratulujemy! Naszym finalistom zaś życzymy powodzenia w ostatniej odsłonie konkursowych zmagań! Koordynatorem „zDolnego Ślązaka” w SP1 jest: p. Agnieszka Szwabowicz – nauczycielka języka polskiego.

13-01-2025

Ortograficzne potyczki kl. IV-VI

Ostatnio, w ramach XXI edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii 2024/25” kl. 4-6 , w SP1 odbyły się zmagania z regułami poprawnej pisowni właśnie w tej kategorii. Najlepszym – w eliminacjach szkolnych – okazał się Wilhelm Bardowski z 4c (opiekun p. Bożena Giżycka). Tuż za nim ex aequo uplasowały się Julia Mastyka i Carmen Szuba z 6b (opiekun p. Iwona Smolińska), a III miejsce zajęła Oliwia Zawojek również z 6b (opiekun p. Iwona Smolińska). Należy też dodać, że Wilhelm będzie reprezentować naszą szkołę w etapie powiatowym (już finałowym) konkursu organizowanego przez Zespół PCE w Lubaniu.

12-01-2025

Szkolny konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś” rozstrzygnięty!

Z radością informujemy, że organizowany przez naszą bibliotekę szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Mój przyjaciel miś” został zakończony! Wszystkie prace były pełne kreatywności i pomysłowości, co sprawiło, że wybór najlepszych nie był łatwy. I miejsce zdobyła Julia Gaździcka z klasy 3b, II miejsce przypadło Borysowi Sadowskiemu z klasy 1c, natomiast III miejsce uzyskała Oliwia Mowczko z klasy 1b. Trzy uczennice otrzymały wyróżnienia: Weronika Kicuła (kl. 1c), Irena Peczka (kl. 1c),Natalia Karłowska (kl. 3b). Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i przepiękne prace, które pokazały Waszą wyobraźnię i talent! A.G.

12-01-2025

Świat finansów - spotkanie szóstoklasistów z pracownikiem banku

W dniach 9-10 stycznia br. w naszej szkole odbyły się zajęcia z przedstawicielką PKO BP S.A. – panią Anną Mazur. Uczniowie klas 6a i 6b mieli okazję dowiedzieć się jak działa bank oraz jakie możliwości daje system oszczędzania. Dzieci z zainteresowaniem wsłuchali tego, jakie usługi oferuje bank oraz na czym polega praca bankowca (m. in. doradcy czy kasjera). Spotkanie okazało się wartościową lekcją, bowiem przybyły gość wprowadził naszych uczniów w świat oszczędzania, pokazał, jak obliczyć przykładowy zysk na lokacie, zwrócił uwagę na to jak rozróżniać fałszywe banknoty oraz omówił bezpieczeństwo w sieci. Duże zainteresowanie wśród uczestników wzbudziło przeliczanie pieniędzy w specjalnej liczarce. Uczniowie przekonali się, że praca bankowca wymaga perfekcyjnej znajomości produktów bankowych oraz dobrze rozwiniętych umiejętności interpersonalnych.

07-01-2025

Walka z „bykami”…

Znajomość zasad ortograficznych niejednemu uczniowi spędza sen z powiek, jednak systematyczna praca od najmłodszych lat pomaga je przyswoić i ukształtować tzw. „czujność ortograficzną”. Szerzenie wśród uczniów nawyków związanych z zasadami dotyczącymi poprawnej pisowni miało swój szkolny finał w grudniu. Zwycięzcy klasowych eliminacji, uczniowie klas II i III, wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym o tytuł „Mistrza Ortografii 20254/2025”. W dniu 19 grudnia 2024 r. uczestnicy, a więc ci, którzy najlepiej radzą sobie z pisownią trudnych wyrazów, pisali dyktando pełne „pułapek” ortograficznych. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a zwycięzcami zostali: Tomasz Tynkiewicz z klasy II a (1. miejsce), Michalina Juzwenko z klasy II c (2. miejsce) oraz Antoni Bereziuk z klasy III b (3. miejsce). Teraz kolej na zmagania powiatowe, które będą czekać naszego reprezentanta 15 stycznia 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubaniu.

05-01-2025

Kultywujemy tradycje…

W ostatnim miesiącu 2024 roku nasi uczniowie wzięli aktywny udział w VI Ogólnopolskiej Kampanii społecznej pod hasłem „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Głównym celem akcji było kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz tradycyjnych form składania życzeń. Uczniowie, w świecie zdominowanym przez nowe technologie, docenili znaczenie tradycji oraz wagę relacji międzyludzkich. Własnoręcznie wykonali kartki świąteczne, które następnie wysłali do najbliższych. Mamy nadzieję, że wszystkie życzenia świąteczne i noworoczne dotarły już do adresatów i właśnie się spełniają.

01-01-2025

Szóstoklasiści autorami trimino polonistycznego

W ostatnim czasie, podczas lekcji języka polskiego, w klasach 6b i 6c zagościły metody i techniki nauczania oparte na mechanizmach gier dydaktycznych. Takie gry przekładają się na efektywność kształcenia, uczą kreatywności w działaniu oraz skutecznie przyczyniają się do rozwijania spostrzegawczości, a przez swoją atrakcyjność dostarczają wielu przyjemnych doznań, które motywują do nauki. Do takich gier należy właśnie trimino. To odmiana układanki domino. Na czym polega? Na ułożeniu trójkątnych elementów tak, by pasowały do siebie znajdujące się na ich brzegach terminy, nazwy czy pojęcia. Najpierw uczniowie rozwiązywali trimino opracowane przez nauczyciela, potem tworzyli swoje własne.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...